top of page

Ingatlanügyek

Image by Scott Graham

Praxisom egyik fő profilja, kiemelt jogterületem. Ingatlanra specializálódott ügyvédként az ingatlan ügyek területén rugalmas és teljes körű ügyintézést biztosítok vállalkozások és magánszemélyek számára. Az ingatlanjog területén szolgáltatásaim a jogi tanácsadástól az okiratszerkesztésig és a földhivatali ügyintézésig terjednek. Az ingatlan ügyek során vállalom az ingatlan jogi helyzetének alapos vizsgálatát, a tulajdoni lap beszerzését, az ügyfél igényeinek megfelelő szerződés és kapcsolódó dokumentumok elkészítését, valamint az illetékes földhivatal előtti képviseletet. Ezenkívül jogi tájékoztatást nyújtok az ingatlan adásvétel során felmerülő adó- és illetékfizetési kötelezettségekről is.

 

Az ingatlanjog területén nyújtott főbb szolgáltatásaim:

  • Képviselet ingatlan-nyilvántartási és egyéb hatósági eljárásban;

  • Ingatlan tulajdonjogának átruházásához kapcsolódó szerződések készítése (adásvétel, ajándékozás, csere);

  • Bérleti és használati szerződések készítése;

  • Haszonélvezeti, használati, valamint szolgalmi jog alapítása és megszüntetése.

 

Mire figyeljünk egy ingatlan adásvételi szerződés megkötése esetén és miért szükséges az ügyvédi jelenlét?

Az ingatlanügyek területén a lakás, családi ház, nyaraló, telek, vagy termőföld tulajdonjogának átruházása leggyakrabban visszterhes adásvétellel (ellenérték fejében) vagy ingyenes ajándékozással történik. Ezen kívül előfordulhat csere vagy elbirtoklás is. Az ingatlan tulajdonjogának átruházása ügyvéd vagy közjegyző közreműködésével zajlik.

Ingatlan adásvétel vagy ajándékozás esetén az alábbi költségekkel kell számolni:

  • Ingatlan-nyilvántartási eljárási díj (földhivatali eljárás díja): ingatlanonként 10.600 Ft.

  • Tulajdoni lap költsége: ingatlanonként 4.800 Ft.

  • Ügyvédi munkadíj.

  • Vagyonszerzési illeték: alapvetően az ingatlan forgalmi értékének 4%-a, jogszabály szerinti illetékkedvezmények igénybe vehetők.

Az ingatlanügyek intézése során fontos figyelembe venni ezeket a költségeket és eljárási szabályokat.

Mire figyeljünk ingatlan vásárlás előtt?

Ingatlanügyek során, különösen adásvételi szerződés előtt, fontos alaposan megvizsgálni az ingatlan állapotát. Az ingatlan megtekintése során az alábbiakat érdemes ellenőrizni:

  • Családi ház esetén: a tetőszerkezet és tetőszigetelés állapota.

  • Kopások, törések, beázás nyomai: ezek megléte az ingatlan állapotáról ad visszajelzést.

  • Falazat és repedések vizsgálata: a falak repedései komoly problémákat jelezhetnek.

  • Alapterület ellenőrzése: győződjünk meg arról, hogy az ingatlan pontos alapterülete megegyezik a nyilvántartott vagy meghirdetett adattal.

  • Nyílászárók állapota: ajtók, ablakok szerkezetének és működésének ellenőrzése.

  • Homlokzati hőszigetelés állapota: ez befolyásolhatja a fűtési költségeket.

  • Fűtési rendszer vizsgálata: kazán típusa, csövek, fűtőtestek állapota.

  • Elektromos hálózat állapota: régi vezetékek cseréje költséges lehet.

  • Penészedés, vizesedés nyomai: ezek jelentős problémákat jelezhetnek a szigeteléssel kapcsolatban.

  • Burkolatok állapota: repedt, sérült burkolatok cserére szorulhatnak.

  • Klímaberendezések működése: ellenőrizzük, hogy megfelelően működnek-e.

Amennyiben kétségei vannak az ingatlan műszaki állapotával kapcsolatban, javasolt statikus vagy építész szakember segítségét kérni, aki átfogó vizsgálatot végezhet.

További szempontok ingatlanügyek során:

  • Tulajdoni lap megtekintése: fontos ellenőrizni az ingatlan tulajdoni lapját, hogy kiderüljön az ingatlan jogi helyzete, és esetleges jogi kockázatok fennállása.

Az ingatlan tulajdoni lapja az ingatlan tulajdoni viszonyairól is információt ad, mely esetben az osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan megvásárlása is különös megfontolást igényel.

Az osztatlan közös tulajdon esetén az ingatlan tulajdonlása, illetve használata/hasznosítása is az osztatlan közös tulajdonlás szabályai szerint működik, amely így korlátozottabb jogokat jelent. Az ingatlan megvásárlása, illetve eladása is a többi tulajdonostárs elővásárlási jogáról történő lemondása után történhet meg, amely a számos tulajdonostárs esetén szintén hosszabb időt vehet igénybe. Ettől függetlenül természetesen az is előfordulhat, hogy valamelyik tulajdonostárs az elővásárlási jogával élni kíván, így az ingatlan eladása/megvásárlása nem lehetséges. Emellett az osztatlan közös tulajdonlásnál, amennyiben nem készült használati megosztás a tulajdonostársak között, úgy a különböző felújítások, korszerűsítések (úgy, mint például klímaberendezés telepítése) is a tulajdonostársak hozzájárulásához kötött. Emellett ugyanígy problémát jelenthet a közművek felé történő ügyintézés, almérők telepítése, mely esetben szintén a tulajdonostársak hozzájárulása lehet szükséges.

A fentiek figyelembevétele elengedhetetlen, ha biztosítani szeretnénk egy ingatlanügylet sikerességét és jogi biztonságát.

Amennyiben ingatlanügyeiben megbízható segítséget keres, hívjon, vagy vele fel velem írásban a kapcsolatot!

_CON1475.jpg

Köszönöm, hogy kapcsolatba lépett velem!

bottom of page